top2011

avatar

Ten blog rowerowy prowadzi Jacek ze stolicy Wielkopolski.
Info o mnie.

- przejechane: 173097.72 km
- w tym teren: 62806.10 km
- teren procentowo: 36.28 %
- v średnia: 22.72 km/h
- czas: 315d 16h 21m
- najdłuższy trip: 329.90 km
- max prędkość: 83.56 km/h
- max wysokość: 2845 m

baton rowerowy bikestats.pl

Wyprawy z sakwami

polska
logo-paris
logo-alpy
TN-IMG-2156

Zrowerowane gminyArchiwum 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

Wpisy archiwalne w kategorii

Etapówki MTB

Dystans całkowity:1506.53 km (w terenie 1269.00 km; 84.23%)
Czas w ruchu:108:05
Średnia prędkość:13.94 km/h
Maksymalna prędkość:71.39 km/h
Suma podjazdów:45699 m
Maks. tętno maksymalne:179 (102 %)
Maks. tętno średnie:166 (94 %)
Liczba aktywności:27
Średnio na aktywność:55.80 km i 4h 00m
Więcej statystyk
 • dystans : 52.06 km
 • teren : 50.00 km
 • czas : 03:42 h
 • v średnia : 14.07 km/h
 • v max : 63.16 km/h
 • hr max : 159 bpm, 92%
 • hr avg : 137 bpm, 79%
 • podjazdy : 1976 m
 • rower : Black Peak
 • Strefa MTB Trophy - etap 4

  Niedziela, 11 czerwca 2023 • dodano: 19.06.2023 | Komentarze 2


  No i mamy ostatni etap do pokonania - zastanawiałem się co tym razem na finałowej trasie orgi nam uszykowali - po przejechaniu tegoż etapu stwierdzam jedno - było dosłownie wszystko do Pure MTB i by osiągnąć wynik, trzeba było z siebie sporo wycisnąć zarówno z siły, jak i z techniki.

  Start i metę ulokowano przy Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdrój, znajduje się tam również browar, aż mnie kusiło ... :)

  Po ruszeniu jazda niedługim asfaltem, oczywiście podjazdowym i wjeżdżamy na teren z duktem prowadzącym na szczyt Borowej (853m). Ów podjazd jest dość ciężki, kręciliśmy w tłoku i przez to dwa strome fragmenty musiałem zbutować (przyblokowali mnie).
  Po zdobyciu szczytu z nową wieżą widokową czas na techniczny zjazd, na którym poprzedzający mnie zawodnicy narobili bałaganu z wyborem różnego toru zjazdowego i nie dałem rady czysto i z frajdą zjechać całości.

  Po tym mamy jazdę typu góra-dół na sporej wysokości i powolutku stawka się rozciąga, wyprzedzam póki jest miejsce i power, przy tym zauważam że w mojej części peletonika jedzie niemało dziewczyn - fajna sprawa :)

  Na jednym technicznym zjeździe z luźnymi kamyczkami sporo przede mną butuje, a ja zjeżdżam do chwili przyblokowania mnie (znowu) i nagle niespodziewany ostry skręt na wąski singielek, który okazuje się znanym z 2 etapu tym super długim i wąskim singlem poprowadzonym po stromym zboczu, tyle że w odwrotnym kierunku, co za tym idzie - leciutko podjazdowym.

  Pomykając tędy szybko utworzyła się kilkuosobowa grupka, ja znalazłem się w ogonie, o wyprzedzaniu nie ma mowy - jest wąsko, a po lewej leśna przepaść.
  I tak parę kilometrów pokonaliśmy w grupce, przy tym tempo było dla mnie za wolne - dzięki temu troszkę odpocząłem.

  Po wjechaniu na szerszy dukt od razu szybki zjazd, przekraczamy szosę i czas na długi podjazd, zresztą znany mi nie tylko z 2 etapu (odwrotny kierunek), ale i z pewnej majówkowej wycieczki.
  Już na początku tegoż podjazdu czułem że mam zapas sił, więc zaatakowałem, wyprzedzając kilka osób naraz i resztę całego podjazdu pokonałem solo, po drodze jeszcze 3 osoby udało mi się dojść i wyprzedzić - to były moje najlepsze chwile na tym etapie :)

  Po wjechaniu na wysokie partie i minięciu bufetu przy Andrzejówce jeszcze trochę wspinaczki na 903m szczyt i techniczny zjazd, po czym następuje długi, szybki i szutrowy zjazd do Sokołowska - ten odcinek jest znany mi z 1 etapu i zaczynamy długi podjazd z narastającym nachyleniem - moje tempo już (niestety) trochę spadło.

  No to szczyt osiągnięty, ponownie szybki, szutrowy zjazd, ostatni bufet i czas na tzw. mocno dającą w kość golonkową końcówkę - czyli wysysające mnóstwo sił ostatnie podjazdy i wymagające zjazdy - jadąc tędy faktycznie było już ciężko, do tego troszkę tasowania w stawce też było, jak i zaczęliśmy wyprzedzać tych z krótszego dystansu (Adventure).

  Przedostatni i najbardziej hardcorowy na całej etapówce fragment zjazdu odpuszczam, nawet przy zejściu z rowerem były problemy, bo to niemal pionowa ścianka usiana pokaźnymi korzeniami, a na dole czekała na ofiary karetka ... :)

  No i został do pokonania jeszcze jeden niedługi i ciężki podjazd z momentami typu: „mam nadzieję żę to już koniec podjazdu, no nie, jeszcze kawałek pod górę...“ :)
  W końcu zjazd do mety, najpierw szeroki, z paroma kałużami do ominięcia, po czym wpadamy na wyprofiowany i bardzo kręty singielek na polance, prowadzący wprost na końcową kreskę i etapówka ukończona, koszulka finishera zdobyta i dostałem karteczkę z napisem "BEER" :)
  A co sobie powiedziałem na mecie: „Szkoda że to już koniec, pewnie za rok wracam“ :)

  79/132 - open classic
  31/55 - M4

  Generalka
  73/122 - open classic
  31/51 - M4

  Foto powered by BIKELIFE
  Tłoczno na (pierwszym) podjeździe
  Tłoczno na (pierwszym) podjeździe © JPbike

  W akcji na górskim szuterku
  W akcji na górskim szuterku © JPbike

  Zacne są te wąskie singielki :)
  Zacne są te wąskie singielki :) © JPbike

  Kolejna koszulka Finishera w mojej kolekcji :)
  Kolejna koszulka Finishera w mojej kolekcji :) © JPbike
 • dystans : 65.10 km
 • teren : 63.00 km
 • czas : 04:29 h
 • v średnia : 14.52 km/h
 • v max : 56.62 km/h
 • hr max : 166 bpm, 96%
 • hr avg : 142 bpm, 82%
 • podjazdy : 2239 m
 • rower : Black Peak
 • Strefa MTB Trophy - etap 3

  Sobota, 10 czerwca 2023 • dodano: 15.06.2023 | Komentarze 2


  Czas na królewski etap, poprowadzony w Górach Sowich, z trasą trochę mi znaną z tutejszych maratonów, jak i z etapówki Sudety MTB Challenge.

  Tegoż dnia po wczorajszym deszczowym dniu wyszło słońce, a wysokie partie gór były lekko spowite w chmurach - to dodawało super klimatu, szczególnie jak się wjeżdżało tam wysoko.

  Punkt 10-ta startujemy. Znając swoją obecną formę ruszam tradycyjnie z drugiej połowy stawki. Na początek długi, szeroki podjazd na którym każdy jedzie swoje i powoli następuje selekcja, troszkę udaje mi się powyprzedzać. Krótki, acz błotny zjazd do Rzeczki - lekko wyglebiłem, bo przy sporej prędkości nie zauważyłem przeszkody do ominięcia (zwalone gałęzie).
  No i zaczynamy najcięższy podjazd - na Wielką Sowę (1015m) - od razu stroma ściana, nachylenie często przekracza 15%, a na najstromszym fragmencie niemal wszyscy butują, a ja jadę - to dla mnie były fajne chwile (choć wyczerpujące).

  Na szczycie leciutka mgła, miły chłodek i trochę turystów, w tym grupa głośnych kibiców - jeden gość do wydawania hałasu użył akumulatorowej wiertarki :)
  Czas na zjazd - grube hardcore, jest wąsko, stromo, kręto, pełno pokaźnych i mokrych korzeni i kamieni - obyło się bez gleby, za to zaliczyłem tam sporą ilość podpórek i dwa fragmenty musiałem zbutować w dół, a na niższych i nadal stromych partiach tegoż zjazdu ręce aż bolały od mocnego zaciskania klamek hamulcowych.
  Po zjechaniu zrobiło się pochmurno i mamy kolejny długi podjazd - szeroki i przyjemny. Po podjechaniu, na 19km trasy osiągnęliśmy 1000m przewyższenia - grubo i taki jest urok Pure MTB :)

  Mijamy bufet i się zaczęła seria super zjazdów, dość długich i wymagających, a ten prowadzący na najniższy punkt trasy zapadł mi w pamięci - fajny i kręty singielek poprowadzony w lesie z jesiennym klimatem (duża ilość liści).
  Po tym oczywiście trzeba podjeżdżać, znów długo i na sporą wysokość - sił u mnie już ciut mniej, ale daję radę kręcić prawie bez utraty pozycji.
  No i żałowałem że przed wyjazdem na ową etapówkę nie zamontowałem mniejszej tarczy w korbie (32 zamiast 34), bo po drodze mieliśmy dwie strome ściany do pokonania (z buta niestety).
  Po wspięciu się na ponad 900m ponownie jazda w chmurzastych klimatach, raz na krótko spadł deszczyk, po czym wypogodziło się, niedługi zjazd i miłe spotkanie z kibicującym kolegą rówieśnikiem Darkiem z teamu STS - przybijamy piątaka :)

  Bufet, jeszcze trochę wspinaczki i czas na długi, widokowy zjazd do Sokolca, po czym asfaltowy podjazd do Rzeczki, skręt na stok narciarski, oczywiście mocno podjazdowy.
  Po wjechaniu została już tylko długa i przyjemna jazda lekko w dół po widokowej polance i przez las po półpłaskim i w końcu szybki, szutrowy zjazd wprost do mety w Głuszycy.
  A gdy tylko posiliłem się na bufecie przy mecie i podjechałem do auta to zaczęło padać...

  83/130 - open classic
  33/52 - M4

  Foto powered by BIKELIFE.
  Ale tam widokowo, czyli kolarstwa górskiego smak najlepszy :)
  Ale tam widokowo, czyli kolarstwa górskiego smak najlepszy :) © JPbike

  Niezłe i mocne są te podjazdy po stoku narciarskim
  Niezłe i mocne są te podjazdy po stoku narciarskim © JPbike
 • dystans : 53.52 km
 • teren : 46.00 km
 • czas : 03:22 h
 • v średnia : 15.90 km/h
 • v max : 57.00 km/h
 • hr max : 157 bpm, 91%
 • hr avg : 135 bpm, 78%
 • podjazdy : 1793 m
 • rower : Black Peak
 • Strefa MTB Trophy - etap 2

  Piątek, 9 czerwca 2023 • dodano: 14.06.2023 | Komentarze 2


  Drugiego dnia tejże etapówki pogodynki nie kłamały - deszcz, deszcz, ...

  Po wskoku na górala najpierw i w ramach rozgrzewki dojazd z Głuszycy do sąsiadującej Łomnicy, gdzie ulokowali start 2 etapu.

  Punkt 10-ta start, w deszczu oczywiście, dobrze że temperatura jest dobra do ścigania - średnio 15°C i można jechać, będąc odzianym na krótko.
  Na początek ze 3km asfaltowy podjazd, na którym stopniowo przesuwam się do przodu, w stronę swojego miejsca w stawce, po czym wpadamy w górski teren i wszyscy powoli nabieramy błotnistego wyglądu :)
  Dość szybko przekonuję się że tegoż dnia nie jedzie mi się tak jak chciałbym - wyprzedzanie idzie opornie, tętno jest troszkę niższe od zakładanego, zatem decyduję się resztę trasy przejechać zachowawczo, byle zachować jakieś siły na jutrzejszy królewski etap.

  Na pierwszej części trasy, która na sporym fragmencie pokrywa się ze wczorajszym etapem kręcimy w sporych grupach, każdy robi swoje (to lubię), gdy pojawia się singlowe zwężenie to oczywiście tworzą się koreczki, jeden stromy odcinek musimy z buta pokonać (bo ktoś z przodu za wolno podjeżdżał). Ciągły, ale nie intensywny deszcz dla nas nie jest problemem na podjazdach. W górnych partiach, na poziomie powyżej 700m zrobiło się półmgliście i klimatycznie.
  Pierwsze zjazdy powodują selekcję - na mokrych szutrach z kałużami jedni mkną w dół wolniej, a drudzy (w tym ja) szybciej, przy dużych prędkościach co chwilę trzeba wycierać szybko ochlapujące się okulary. Na krótkim, stromym i technicznym zjeździe nie miałem jak wytrzeć zamazanych okularów, zmuszony byłem stanąć i zejść w dół po troszkę śliskim błotku.

  I tak mijają kolejne górskie kilometry, raz troszkę długo pod górę, raz troszkę szybko w dół, hardcorowych zjazdów tym razem nie było, przy tym ilość błota jest coraz większa, moje opony nie bardzo nadawały się na takie warunki, co za tym idzie - na szybkich łukach i zakrętach ślizganie było.

  Z ciekawych odcinków na drugiej części trasy to mieliśmy do pokonania znany mi długi, kręty, wąski i wymagający singielek lekko zjazdowy, poprowadzony po stromym zboczu.
  Natomiast co do rywalizacji - całą drugą połowę przejechałem swoje i to tak by nie zajechać się i dodam małe „niestety“ bo kilka pozycji straciłem.
  A metę ulokowali nietypowo, bo poprzedzoną krótkim, acz dającym w kość podjeździe pod obiekt restauracyjny.

  78/134 - open classic
  31/54 - M4

  Foto powered by BIKELIFE.
  Zjazdy, zjazdy, błotne zjazdy
  Zjazdy, zjazdy, błotne zjazdy, ... © JPbike

  Takie dugie i wąskie singielki są SUPER
  Takie długie i wąskie singielki są SUPER © JPbike

  No, lekko nie było, ale to po prostu jest Trophy MTB :)
  No, lekko nie było, ale to po prostu jest Trophy :) © JPbike
 • dystans : 59.62 km
 • teren : 55.00 km
 • czas : 03:46 h
 • v średnia : 15.83 km/h
 • v max : 54.33 km/h
 • hr max : 165 bpm, 95%
 • hr avg : 149 bpm, 86%
 • podjazdy : 1887 m
 • rower : Black Peak
 • Strefa MTB Trophy - etap 1

  Czwartek, 8 czerwca 2023 • dodano: 14.06.2023 | Komentarze 2


  Kolejny w mojej amatorskiej karierze start w etapówce MTB.
  W tym sezonie padło na Strefę MTB Trophy z bazą w Głuszycy, organizowaną przez starego znajomego Grzegorza Golonko - kto u niego jeździł, ten wie jakie zacne trasy MTB robi.

  Dojazd solo poprzedniego dnia wieczorkiem, odbiór pakietu startowego i myk na swoją kwaterę, w Jedlinie-Zdrój, oddaloną od zawodów o 8km.

  Nazajutrz, w górach wita nas piękna słoneczna pogoda z całkiem miłą temperaturką na poziomie 23°C - tylko pomykać, i to z pasją MTB :)

  Przed startem krótka rozgrzewka zrobiona, zamieniam parę zdań z częstym bywalcem etapówek (Piotrem „Pyra“) i punkt 10-ta ruszają wspólnie oba dystanse - krótszy Adventure i dłuższy (mój) Classic.

  Startuję (tradycyjnie) z tyłów. Na początek dość długi i całkiem szeroki podjazd - samopoczucie mam dobre, powoli łapię swój rytm i stopniowo wyprzedzam kolejnych. Gdy tylko pojawiają się zwężenia i singielki to od razu się korkuje, nic dziwnego bo wszyscy jadą na świeżaka, a czas na selekcję przyjdzie - wiedziałem że tak będzie i tak było.

  Trasa oczywiście trzyma się golonkowego poziomu - jest wszystko czego się spodziewałem, czyli długie podjazdy, piękne widoczki na polankach w górnych partiach, kręte single, dzikie odcinki po trawie, kamienie, korzenie, no i hardcorowe zjazdy - na tych ostatnich bawiłem się przednio :)

  Pierwsza cześć trasy w moim wykonaniu przebiegła w towarzystwie dość dużej ilości współrywali - większość pokonałem, a druga to popis swoich tegorocznych możliwości, do tego ze świetnym samopoczuciem - co mnie dziwiło :)
  To właśnie na drugiej i dość wymagającej części trasy cały czas stopniowo doganiałem i wyprzedzałem kolejnych rywali, a na grubych i stroooomych zjazdach wymagających wychylania dupy za siodełko wręcz wymiatałem i to z uśmiechem - moja stara szkoła MTB :)

  Aż tak kolorowo nie było - na końcówce ostatniego podjazdu czułem narastające zmęczenie i troszkę zwolniłem, przy tym kontrolując sytuację. A na ostatnim zjeździe (asfaltowo - trawiastym) odpuściłem ostre pomykanie, bo jeszcze trzy etapy zostały do przejechania - siły muszą być. I tak już spoko dotarłem do mety ulokowanej na stadionie w Głuszycy

  76/140 - open classic
  30/56 - M4

  Fotki autorstwa najlepszych fotografów MTB - chłopaków z BIKELIFE.
  No to START!
  No to START! © JPbike

  Ja w akcji, czyli stay wyjadacz cieżkich tras MTB :)
  Ja w akcji, czyli stary wyjadacz cieżkich tras MTB :) © JPbike
 • dystans : 63.79 km
 • teren : 53.00 km
 • czas : 05:31 h
 • v średnia : 11.56 km/h
 • v max : 59.78 km/h
 • hr max : 154 bpm, 88%
 • hr avg : 128 bpm, 73%
 • podjazdy : 2845 m
 • rower : Black Peak
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 4

  Niedziela, 8 sierpnia 2021 • dodano: 16.08.2021 | Komentarze 3


  - no i nastał finałowy dzień mocnej etapówki
  - moje siły zostały już zużyte, zatem jadę w tempie szybkiego turysty :)
  - rezygnuję z kolarskiego śniadania, starczą bułki z serem i pomidorem
  - w trakcie dojazdówki z Gosią, Pawłem i Adrianem cały czas myślę...
  - „jak przejechać ten ostatni etap?, damy radę?, ...?“
  - przed startem cosik się popsuło z pogodą, troszkę popadało
  - ruszyliśmy z samych tyłów stawki i to dość wcześnie, bo o 9-tej
  - krótki zjazd, przestaje padać i skręcamy w prawo na długi podjazd
  - ów podjazd znam z zeszłego roku, powolutku się rozkręcam
  - tętno moje jest dość niskie, czyli zmęczenie organizmu spore
  - na tym podjeździe raz stromym, raz lżejszym kręcę raczej w tyłach stawki
  - cosik tam udaje mi się powyprzedzać, rewelacji nie ma (i nie będzie)
  - w moim zasięgu wzroku podjeżdża dużo znajomych - fajna sprawa :)
  - fragmenty do butowania (tradycyjnie) też były
  - docieramy do końcowej ścianki podjazdowej na Lubań (1211m)
  - krótkie butowanie (luźne kamienie) i szczyt z wieżą zdobywamy
  - przede mną się znaleźli: Paweł, Adrian, Andrzej, a za mną Piotr
  - pora na długi zjazd szerokim szutrem do Krościenka nad Dunajcem
  - Paweł, Andrzej i Piotr zwiali, Adrianowi spadł łańcuch, a ja...
  - zaliczyłem techniczny błąd i gleba - nabawiłem się ładnego balonika na piszczeli
  - resztę dość szybkiego i długiego zjazdu pokonuję wraz z Adrianem
  - na dole przybijamy piątaka - nie ma to jak mieć takiego kompana :)
  - podjazd do bufetu i czas na kręcenie po rozległej polanie z widokami
  - jest nas piątka - Adrian, Andrzej, Piotr, Agnieszka Sitarek i ja
  - po krótkim czasie Agnieszka (2 open kobiet) powoli ucieka nam
  - dogonił nas kolejny rywal, z MOSiR Dukla - z nim później kilka tasowań miałem
  - i tak dwójka Unitów Martomów i dwójka od Bryza MTB Team jedzie razem
  - po drodze mamy pełną kontemplację widoków - m.in. widać całe Czorsztyńskie
  - troszkę odcinków góra-dół po asfalcie i szutrze tam było
  - w Grywałdzie zaczynam kręcić swoje, powoli uciekam towarzyszom
  - zaczynamy podjazd zielonym w stronę Lubania
  - ów podjazd początkowo spoko, później robi się stromo i ... butowanie
  - w górnych partiach przegapiam skręt - o tym informuje mnie miła turystka
  - czas na techniczny zjazd niebieskim, nie szaleję, przede mną zjeżdża Agnieszka
  - rywal z MOSiR Dukla nas wyprzedza, po tym długo kręcił blisko przede mną
  - docieramy do bufetu, biorę pepsi i banana, czas na średni i widokowy podjazd
  - na 760m górze (stacja narciarska) endurowcy mają zabawę i zaczynają zjeżdżać
  - po spoko zjechaniu do Kluszkowiec przed nami długi i powtarzalny na HELL podjazd
  - początkowo też spoko się podjeżdża, po niedługim czasie robi się ciężej
  - zarówno ja, Agnieszka i Paweł (z MOSiR) mocno walczymy - pare butowań mamy
  - ów podjazd to pieszy żółty szlak, w górnych partiach nie da się jechać
  - no i zaskoczenie - dogoniła nas dwójka liderów open HELL - też pchali rowery
  - ci to profesjonaliści - korzystają z każdego przejezdnego fragmentu na szlaku
  - w końcu i nieźle zmęczony docieram na szczyt - przede mną jeszcze jedna runda
  - i tak sprawny zjazd niebieskim, bufet, podjazd na stację narciarską, Kluszkowce ...
  - przede mną ostatni podjazd etapówki - znów ten żółty szlak, ciężki i trochę butowany
  - bardzo, bardzo jestem zmęczony, nie poddam się, szczyt tuż, tuż ...
  - no i po dotarciu na górę to przede mną już tylko Pure MTB zjazd niebieskim
  - ów zjazd znam, początkowo szybki szuter, po tym zwężenie i techniczna uczta :)
  - zjechałem oczywiście sprawnie, mimo sporego zmęczenia i dekoncentracji
  - aż tak kolorowo nie było - pare grup turystów mijałem i hamowania były
  - na dole już tylko szybki dojazd asfaltem w Ochotnicy Dolnej do samej mety
  - jaka radocha mnie ogarnęła i zarazem lekki smutek że to już koniec ... :)

  17/28 - open HELL
  7/13 - M4

  Strata do zwycięzcy (Piotr Truszczyński) - 1h i 26min, do M4 (Paweł Gaca) - 1h i 12min
  W generalce open - 16 miejsce, w M4 - 6 miejsce, a w teamowej parze z Adrianem - 4 miejsce

  Startujemy z ogona i w lekkim deszczyku
  Startujemy z ogona i w lekkim deszczyku © JPbike

  Lubań (prawie) podjechany. Tam na dole Jezioro Czorsztyńskie
  Lubań (prawie) podjechany. Tam na dole Jezioro Czorsztyńskie © JPbike

  Widokowy podjazd na stację narciarską
  Widokowy podjazd na stację narciarską © JPbike

  No i ciężka etapówka z radochą ukończona na królewskim dystansie
  No i ciężka etapówka z radochą ukończona na królewskim dystansie :) © JPbike

 • dystans : 71.12 km
 • teren : 50.00 km
 • czas : 05:54 h
 • v średnia : 12.05 km/h
 • v max : 50.76 km/h
 • hr max : 165 bpm, 94%
 • hr avg : 136 bpm, 78%
 • podjazdy : 3051 m
 • rower : Black Peak
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 3

  Sobota, 7 sierpnia 2021 • dodano: 15.08.2021 | Komentarze 4


  - tegoż dnia czas na królewski etap
  - start o 10, w Gorcach piękna słoneczna pogoda
  - po ruszeniu krótki zjazd i sławny, bardzo stromy podjazd na Twarogi
  - na stromiźnie stopniowo wyprzedzam i jestem w swoim miejscu
  - trochę kręcenia góra-dół po grzbiecie na wysokości ok 800m
  - od Wierch Młynnego zaczyna się gruby podjazd na Gorc
  - masakra tam, stromizny koszmarne i trzeba sporo butować
  - zaczynam czuć że szybko ubywa mi sił, odpuszczam walkę o wynik
  - szczyt z wieżą widokową na 1228m w końcu zdobywamy
  - od razu zjazd, najpierw krótki i techniczny po tym szeroki szuter
  - skręt na paskudny odcinek z błotnymi kałużami i koleinami
  - mknąc tamtędy w dół, zaliczam lot przez kierownicę w krzaki
  - po wylądowaniu stwierdzam że owe krzaczory są kolczaste
  - straty cielesne - szlify na policzku, szyi, lewym łokciu i prawej łydce
  - straty sprzętowe - wykrzywiona kierownica, prostuję ją
  - reszta zjazdu trochę kamienista - bez wariactw zjechałem
  - mijam bufet, rozjazd i czas zmierzyć się z dodatkową rundą HELL
  - najpierw asfalt, nachylenie stopniowo rośnie
  - wpadamy na stromy, ciężki podjazd na czerwony szlak po grzbiecie
  - zanim tam dotarłem - okrutnie się męczyłem, butowanie też było
  - kręcenie owym czerwonym typu góra-dół - fajna sprawa i widać TATRY :)
  - kilka ścianek podjazdowych było - na jednej dogonił mnie Paweł
  - przekraczam Przełęcz Knurowską (834m), bufet i jazda dalej czerwonym
  - zanim dotarłem na ponad 1000m, jeszcze jeden gość mnie wyprzedził
  - kilka kolejnych spacerów z rowerem pod górę zaliczone
  - z moimi siłami było już słabo, co ważne kryzysu głodowego brak
  - zjazd głównie szutrowy do Forendówek i asfaltowo-betonowy podjazd
  - kolejny zjazd, tym razem trasą czwartkowego uphilla
  - na dole bufet i średni podjazd z fajnym przejazdem przez potok
  - od Jamnego paskudny i stromy podjazd na Przechybę (1019m)
  - stromizna i koleiny podeszczowe takie że w ogóle nie da się jechać
  - w górnych partiach, na polance mijam kapliczkę do której po cichu mówię...
  - „Boże jak mi ciężko, nie pomagasz mi, trudno, takie życie“ :)
  - po tym jakiś tam zjazd w dół, po drodze mijam pasące się owce, fajny klimat
  - zaczynamy ostatni, ciężki i asfaltowy podjazd
  - na widokowym asfalcie parę motywujących napisów - nie pomogły mi
  - wyprzedzam pchającego rower chyba ostatniego z dystansu HARD
  - przed wjazdem na szuter jest bufet, nie korzystam, bo nie jestem głodny
  - jeden stromy odcinek spaceruję, chwilami muszę odsapnąć - zdrowie najważniejsze!
  - wreszcie docieram na polanę przed Gorcem i teraz już tylko w dół do mety
  - w górnych partiach jest szeroko, zjeżdżam bez wariactw
  - a w dolnych jest zwężenie z kamienistym podłożem - zaliczam glebę
  - coś w prawym biodrze zabolało - nabawiłem się głębokiego szlifu
  - po stromym zjechaniu teraz już tylko myk asfalt, teren obok i asfalt do mety
  - na 2 km przed metą zauważam za plecami rywala z mojej kategorii, przyspieszam
  - jest w końcu meta, UFF :)
  - to był mój jeden z najcięższych dni wyścigowych, ale się cieszę że ukończyłem :)
  - wracając do bazy: „Co będzie jutro? Damy radę?“ ...

  16/30 - open HELL
  6/14 - M4

  Strata do zwycięzcy (Albert Głowa) - 1h i 21min, do M4 (Paweł Gaca) - 1h i 15min

  Piekielnie ciężki podjazd na Twarogi
  Piekielnie ciężki podjazd na Twarogi © JPbike

  Takiego butowania miałem sporo
  Takiego butowania miałem sporo © JPbike

  Zjazd z Gorca. Arcywidokowo tam - po to się jeździ w góry
  Zjazd z Gorca. Arcywidokowo tam - po to się jeździ w góry © JPbike

  Ale frajda i ochłoda
  Ale frajda i ochłoda © JPbike

  Na kolejnym zjeździe. Ilość błota - widać
  Na kolejnym zjeździe. Ilość błota - widać :) © JPbike

 • dystans : 58.70 km
 • teren : 45.00 km
 • czas : 03:50 h
 • v średnia : 15.31 km/h
 • v max : 71.30 km/h
 • hr max : 167 bpm, 95%
 • hr avg : 144 bpm, 82%
 • podjazdy : 2184 m
 • rower : Black Peak
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 2

  Piątek, 6 sierpnia 2021 • dodano: 10.08.2021 | Komentarze 2


  - przez noc w okolicy padało, nazajutrz aura pochmurna
  - przed startem orgi informują o skróceniu trasy (potok na zjeździe)
  - startujemy po 11, najpierw asfaltem w dół i czas na podjazd
  - sprawna wspinaczka na 600m, przesuwam się na swoje miejsce
  - zjazd asfaltem w dół, przekraczamy szeroki Dunajec
  - tak się złożyło że z kolegą dogoniliśmy... czołową grupę
  - zaczynamy porządną 6km wspinaczkę na Koziarz (943m)
  - grupa szybko się rozciągnęła, ja zostałem w jej tyłach
  - mocny podjazd pokonany, z jednym krótkim butowaniem (błoto)
  - zjazd z Koziarza - raz technika, raz bardzo szybkie widokowe sekcje
  - jedno potknięcie zaliczone - duży kamień mnie przyblokował
  - po zjechaniu szybka jazda rowerówką wzdłuż Dunajca
  - ciężki podjazd, techniczny zjazd i znów podjazd, na Twarogi
  - troszkę kręcenia góra-dół po grzbiecie na prawie 800m
  - kamienisty zjazd do Ochotnicy (auto terenowe mnie przyblokowało)
  - mijam metę HARD i czas pokonać dodatkową rundę HELL
  - mocno stromy i częściowo butowany podjazd na krzyż
  - od przekroczenia Dunajca do tędy utraciłem 4 pozycje open
  - zjazd do asfaltu i takowy podjazd do Wierch Młynnego
  - skręt na szlak po grzbiecie, ze 2 butowania zaliczone (stromo)
  - po kręceniu na ponad 800m techniczny zjazd do Młynnego
  - i tak już szybko asfaltem w dół do mety

  16/30 - open HELL
  6/14 - M4

  Strata do zwycięzcy (Piotr Truszczyński) - 38min i 14sek, do M4 (Jacek Szczurek) - 18min i 11sek

  Zjazd z Koziarza. Technika MTB rządzi
  Zjazd z Koziarza. Technika MTB rządzi © JPbike

  Jak widać, na trasie bawiłem sie świetnie
  Jak widać, na trasie bawiłem się świetnie :) © JPbike

  Góry, zieleń i mijane wioski - tylko pomykać
  Góry, zieleń i mijane wioski - tylko pomykać © JPbike

 • dystans : 12.49 km
 • teren : 6.00 km
 • czas : 00:54 h
 • v średnia : 13.88 km/h
 • v max : 37.06 km/h
 • hr max : 170 bpm, 97%
 • hr avg : 157 bpm, 90%
 • podjazdy : 639 m
 • rower : Black Peak
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 1

  Czwartek, 5 sierpnia 2021 • dodano: 10.08.2021 | Komentarze 2


  Wyzwanie sezonu, czyli 4-dniowa tytułowa etapówka rozpoczęte. Dojazd do Ochotnicy Dolnej w dniu startu i wraz z kompanem Adrianem - prócz indywidualnej klasyfikacji na królewskim dystansie (HELL) zapisaliśmy się również jako teamowa para.
  Tegoż dnia w okolicy panowała deszczowa aura i 18°C, a okoliczne szczyty były spowite we mgle.
  Pierwszy etap to 12 km czasówka podjazdowa. Puszczali każdego co minutę, mój start wyznaczyli o 15:19, czyli spoko i bez pośpiechu można było się szykować do ciśnięcia podjazdowego, na Magurki (1108m).
  Po ruszeniu na początek niespełna 6 km lekko podjazdowy mokry asfalt - ten odcinek z 100m przewyższeniem pokonałem ze średnią 28km/h i od razu wpadamy na wymagający gorczański teren. Już pierwsza stroma ściana podjazdowa sprawiła problemy z przyczepnością, żałowałem że nie mam porządnych klockowatych opon (nauczka na przyszłość) i sporo buksowania było - te śliskie fragmenty trzeba było zbutować. No i od razu zaczynam stopniowo wyprzedzać paru gości startujących przede mną - większość jest z krótszych dystansów (FUN i HARD) i widocznie mocno walczyli z błotem i stromizną podjazdową. Dalszą trasę dość dobrze pamiętałem z zeszłego roku. W ciężkich deszczowych warunkach twardo walczyłem z tym podjazdem, ze 2 kolejne butowania zaliczone, żaden rywal startujący za mną nie dogonił mnie, czyli jest spoko. W górnych partiach mgliste warunki dodawały klimatu, no i błota tam sporo. Do mety na szczycie dotarłem bez większej spiny. Chłodno tam było (12°C), a ja przemoknięty, więc szybki bufet i po 5 minutach czas wracać w dół do bazy.

  30/100 - open (bez podziału na dystanse)
  14/50 - M4

  Strata do zwycięzcy open (Albert Głowa) - 11min i 20sek, do M4 (Andrzej Kaiser) - 9min i 40sek

  Fajny ten start do czasówki. W deszczu ocywiście
  Fajny ten start do czasówki. W deszczu oczywiście © JPbike

  Ciężki i widokowy jest ten podjazd
  Ciężki i widokowy jest ten podjazd © JPbike

  To już końcówka trasy, z masą błota
  To już końcówka trasy, z masą błota © JPbike

  Deszczowe klimaty z wieżą na Magurkach
  Deszczowe klimaty z wieżą na Magurkach © JPbike

 • dystans : 49.48 km
 • teren : 35.00 km
 • czas : 03:30 h
 • v średnia : 14.14 km/h
 • v max : 53.58 km/h
 • hr max : 162 bpm, 92%
 • hr avg : 138 bpm, 78%
 • podjazdy : 2050 m
 • rower : Accent Peak 29
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 4

  Niedziela, 9 sierpnia 2020 • dodano: 15.08.2020 | Komentarze 4


  No i czas na finałowy etap świetnej i wymagającej etapówki.
  Tegoż dnia trzeba było wcześniej wstać i ogarnąć się - organizatorzy zaplanowali start już o 9-tej.
  W Gorcach pogoda nadal przepiękna i zachęcająca do górskich aktywności.
  Wczoraj fajnie mi poszło, zatem i tym razem samopoczucie mam dobre i liczę by jak najlepiej przejechać 4 etap. Po ultra-krótkiej rozgrzewce wpadam do sektora i to dość blisko czuba. No i start. Najpierw krótki odcinek po ulicy w dół i od razu zaczynamy długi i ciężki podjazd na ostatnią wieżę - na Lubań (1211m), tradycyjnie juz po wymagającym gorczańskim terenie. Szybko nastąpiła selekcja. Podjeżdżając - podziw budzi tempo jakie narzuca Ania Tomica (zwyciężczyni HARD, na mecie była 8 OPEN!). W górnych partiach po zawodnikach z którymi się tasuję stwierdzam że są to ludzie z czołówki obu dystansów, jest dobrze i może i tegoż dnia będzie fajny wynik.

  Podjeżdżamy na Lubań
  Podjeżdżamy na Lubań © JPbike

  Zdobywamy szczyt, przejeżdżając tuż obok konstrukcji wieży, krótki i techniczny zjazd, trawersujemy zbocze i znów podjazd na sąsiedni Średni Groń, po czym następuje długi, szeroki i szutrowy zjazd czerwonym szlakiem do Krościenka nad Dunajcem.

  Trawers zbocza Lubania
  Trawers zbocza Lubania © JPbike

  W górnych partiach mijam kolegę z podpoznańskiego Kicina - Filipa, zahaczył gałęzią o łokieć i dnf. Ów długi zjazd w moim wykonaniu zleciał szybko i sprawnie, w dolnych partiach dwóch zawodników łykam, w tym jeden jest z M4 - później przez długi czas jechaliśmy blisko siebie. Bufet zaliczony i następuje interwałowa jazda po otwartym, wśród łąk i górskich wiosek - widoczki, zwłaszcza na Jezioro Czorsztyńskie i Tatry powalają :)

  W takiej scenerii to tylko jeżdzić i nie umierać :)
  W takiej scenerii to tylko żyć, jeździć, nie umierać :) © JPbike

  Jeden rywal (z M3) mnie wyprzedził. Zaczynamy wyprzedzać zawodników z dystansu FUN. Po dokręceniu do Mizernej skręt na kolejny ciężki podjazd z porządnym nachyleniem, no i kolka wysiłkowa mnie złapała. By to przezwyciężyć - fragment stromizny po łące butuję i pilnuję oddechu, udało się i walczę dalej, pedałując na ciężkim podjeździe. Raz na krótkim zjeżdziku spada mi łańcuch, muszę stanąć. Wjeżdżamy na 1000m wysokość, na pewnym rozwidleniu dróg widzę ratowników, quada i bufetowego rozdającego wodę, skręcam w prawo - później okaże się że chyba wtedy przegapiłem rozjazd na dodatkową rundę HELL :(
  Kręcę dalej, ujechałem tak parę km po grzbiecie i gdy widzę skręt na zjazd z tabliczką „META“ to zaczynam mieć wątpliwości czy dobrze jadę. Mimo tego zjeżdżam w dół technicznym niebieskim szlakiem, jednego gościa wyprzedzam, gdy tylko skończył się zjazd i wpadamy na ulicę obok kościoła w Ochotnicy Dolnej, to mam 100% pewność że faktycznie przegapiłem rozjazd. Nawrotka i wypych roweru nie ma sensu, decyduję się na dotarcie do mety - oznacza to że tegoż dnia przejechałem „jedynie“ dystans HARD.
  Wiecie co się wydarzyło na końcowej kresce - spiker mnie już chyba znał i wiedział że jestem z królewskiego dystansu że ... wziął mnie za zwycięzcę open HELL :), od razu dostaję medal i koszulkę finishera, fotograf podchodzi i cyka mi fotę z bliska, ot cena „sławy“ :)

  Mijam metę, a tam biorą mnie za pierwszego na HELL :)
  Mijam metę, a tam biorą mnie za pierwszego na HELL :) © JPbike

  Ja to rzetelny facet i oczywiście musiałem zareagować - pierwsza próba wytłumaczenia zaraz po minięciu mety nie udała się, a druga po paru minutach poszła sprawnie, do tego spojrzałem na wyniki - pierwszy open, idę do obsługi pomiaru czasu, wyjaśniam sprawę i kasuje mnie, przydzielając „nie ukończył“. Właściwy zwycięzca open przyjechał ... ponad 20 minut za mną.

  Po analizie wyników na metę HELL dotarłbym w top 20 open i top 6 M4.
  Oczywiście że szkoda tego przegapienia rozjazdu - do tej pory nie wiem jak to się stało.
  Podsumowując ową i świetnie zorganizowaną etapówkę - JA TAM WRÓCĘ :)

  Piękne ujęcie, ale i tak nie czuję się pełnoprawnym finisherem
  Piękne ujęcie, ale i tak nie czuję się pełnoprawnym finisherem © JPbike

 • dystans : 69.68 km
 • teren : 50.00 km
 • czas : 05:12 h
 • v średnia : 13.40 km/h
 • v max : 54.62 km/h
 • hr max : 165 bpm, 94%
 • hr avg : 139 bpm, 79%
 • podjazdy : 2983 m
 • rower : Accent Peak 29
 • Ochotnica MTB 4 Towers - etap 3

  Sobota, 8 sierpnia 2020 • dodano: 13.08.2020 | Komentarze 2


  Trzeciego dnia zacnej etapówki po pobudce i śniadaniu samopoczucie miałem dobre, do tego ponownie piękna letnia pogoda zachęcała do górskich aktywności.
  Po dojechaniu do bazy zawodów, zrobiłem bardzo krótką rozgrzewkę i uciąłem pogawędkę z zaprzyjaźnioną ekipą Cellfastów (pod nazwą Bryza MTB Team).
  Start do tegoż długiego i ciężkiego etapu mieliśmy o 10-tej. No i poszli. Najpierw główną drogą w dół i skręcamy na potwornie ciężki i stromy asfalt podjazdowy na Twarogi (momentami aż 30% !!!) - oczywiście od razu następuje tam selekcja. Uff, ale masakra była, ale daję radę to podjechać w swoim miejscu.

  Ależ solidny jest ten podjazd na Twarogi
  Ależ solidny jest ten podjazd na Twarogi © JPbike

  Wpadamy w gorczański teren i ... już na pierwszym zjeżdziku wypada mi podsiodłówka z dętką, multitoolem, zapasowym hakiem przerzutki i paroma drobiazgami serwisowymi, zatrzymuję się po paru metrach i ... nie mogę jej odnaleźć, bo wpadła gdzieś w gęste krzaczory, tak zleciała minuta, paręnaście osób mnie minęło, olewam poszukiwania i jadę dalej. Po chwili wpadłem na pomysł że po zawodach podjadę tam autem by ją poszukać - tak zrobiłem ale ... nie znalazłem jej :(

  Wysoko i arcywidokowo tam :)
  Wysoko i arcywidokowo tam :) © JPbike

  Zaczął się długi (6 km) i ciężki podjazd na kolejną wieżę, na szczyt Gorc (1228m). Kręciłem tędy swoje, parę osób co mnie minęli udaje mi się wyprzedzić. Końcówka na szczyt to wąski singielek między choinkami. Po wjechaniu pora na zjazd - początkowo techniczny singiel (2 osoby wyprzedzone), po czym następuje szybki szutrowy zjazd z kamienistymi fragmentami i dużą ilością mijanych i aktywnych turystów i górskich biegaczy.

  Szaleniec zjazdowy i dobrze mi z tym :)
  Szaleniec zjazdowy i dobrze mi z tym :) © JPbike

  Końcówka owego długiego zjazdu to stromy, szybki i kręty asfalt, do tego z widoczkami i zaczynamy kolejny podjazd, początkowo asfalcik, następnie płyty dziurkowane i znów asfalcik - wszystko z konkretnym nachyleniem, zresztą te 20% przestało mnie już dziwić :). Udaje mi się dojść i wyprzedzić ze dwie osoby. Wpadamy w super widokowy teren z super klimatycznie umiejscowionym bufetem - oczywiśce robię tam pit stop na tankowanie bidonów i obsługa mnie orzeźwiająco polewa wodą - musiało być upalnie :). Spotykam tam i Łukasza, znów koledze coś nie wyszło. Zaraz za bufetem trzeba pokonać trawiastą ścianę.

  Ot, cały urok gorczańskich podjazdów :)
  Ot, cały urok gorczańskich podjazdów :) © JPbike

  Przed szczytem dochodzę 3 rywali, zaczyna się techniczny zjazd z kamieniami i koleinami - zaszalałem tak że z łatwością wyprzedzam ich i mijam defekciarza. Po zjechaniu na główną ulicę w Ochotnicy rozjazd i czas pokonać dodatkową rundę HELL - pierwszą połowę owej rundy znałem, bo 2 lata temu byłem tam na wakacjach, a 12 lat temu pokonywałem z rowerem czerwony szlak po grzbiecie - dzięki temu wiedziałem czego się spodziewać. Kręcąc tędy nikt mnie nie dogonił, chociaż na otwartych przestrzeniach widać było jak mnie 2 osoby gonią (nie dali rady), za to ja mam przed sobą rywala do dogonienia. Po przekroczeniu Przełęczy Knurowskiej (bufet) jeszcze trochę znanego mi podjazdu i skręt na nieznany mi odcinek - krótki zjazd i podjazd zamieniający się w ścianę - wyprzedzam wspomnianego rywala, fragment ściany butuję a resztę stromizny w siodle i tak uparcie brnę do góry - idzie mi to tak sprawnie że bez problemu doganiam wypychających swe rumaki dwóch kolejnych rywali ze znanych teamów - wtedy przekonuję się że naprawdę mam dobry dzień i być może na mecie będzie fajny wynik :)
  Po osiągnięciu ponad 1000m wysokości czas na zjazd - szeroki, z domieszką kamieni i kolein, pomknąłem w dół swoje i po tym podjazd, tradycyjnie już ciężki, przy tym dogoniłem kolejnego rywala (też z M4). Po wjechaniu czas na zjazd fragmentem odcinka czwartkowego uphilla - w jednym miejscu mało brakowało abym zgubił trasę. Po zjechaniu ostatni bufet i zaczynamy ze 6 km ciężką wspinaczkę ponownie na Gorc. Idzie mi całkiem sprawnie, wyprzedzam kolejnego gościa, dwa odcinki z luźnymi kamieniami butuję, zaczynam wyprzedzać pojedyncze osoby z krótszego dystansu.

  Ostatni podjazd 3 etapu. Te widoczki :)
  Ostatni podjazd 3 etapu. Te widoczki ... :) © JPbike

  W końcu osiągam szczyt (właściwie zbocze z super widoczkiem), z ulgą i radochą zaczynam długi, prawie 9 km zjazd do samej mety - oczywiście w 100% zaszalałem swoje, fragmenty techniczne były, końcówka już asfaltowa i jest meta.
  Od razu spiker mnie wita i sprawdzamy mój wynik - przerósł moje oczekiwania, nie powiem jak się ucieszyłem :)

  12/46 - open HELL
  4/18 - M4

  Strata do zwycięzcy open (Łukasz Klimaszewski) - 57:37 min, do M4 (Damian Bartoszek) - 51:10 min
  Generalka open - awans z 21 na 17 miejsce, w M4 - awans z 8 na 6 miejsce